Wpływ wybranych mikroelementów na zdrowie, rozród i wydajność krów mlecznych

Powszechnie wiadomo, że w przypadku żywienia wysokowydajnych krów mlecznych stosowanie dobrej jakości mieszanek mineralno – witaminowych jest koniecznością. Wynika to przede wszystkim z niedoborów minerałów i witamin w skarmianych paszach, oraz niezwykle wysokiego zapotrzebowania na te elementy w dawkach pokar-mowych, współcześnie utrzymywanych zwierząt.

W dzisiejszym artykule skupimy się na czterech mikroelementach (Cynk, Mangan, Miedź, Selen) i ich wpływie na ogólnie pojętą produkcyjność. Zastanowimy się też nad wyborem i zastosowaniem odpowiednich form tychże pierwiastków, zgodnie z najnowszymi światowymi doniesieniami nauki w tej sprawie. Przypomnijmy sobie zatem rolę, jaką spełniają w/w pierwiastki w organizmie przeżuwaczy.

Cynk (Zn) – wchodzi w skład wielu enzymów i hormonów, bierze udział w komórkowej przemianie materii, spełnia funkcje ochronne dla skóry i racic. Niedobór powoduje zaburzenia w rozrodzie, zniekształcenia płodów, wypadanie sierści, uszkodzenia skóry i racic, schorzenia wymion, wzrost somatyki, spadek mleczności. 

Mangan (Mn) – jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów rozrodczych, bierze udział w tworzeniu tkan-ki łącznej i kostnej, jest składnikiem wielu enzymów mających wpływ na przemianę materii. Niedobór powoduje ciche ruje, ronienia, zniekształcenie kości, osłabienie reakcji immunologicznych, spadek produkcyjności. U cieląt zahamowanie wzrostu.

Miedź (Cu) – bierze udział w procesie krwiotwórczym, wchodzi w skład enzymów, odgrywa rolę w reprodukcji. Niedobory wpływają na zaburzenia w płodności, systemie nerwowym, anemię, spadek tłuszczu w mleku, utratę apetytu i masy ciała. W konsekwencji wyraźne obniżenie wydajności i jakości mleka.

Selen (Se) – naturalny antyutleniacz, wchodzi w skład hormonu chroniącego komórki przed uszkodzeniem, wspo-maga działanie witaminy E. Niedobór to zaburzenia w płodności, zatrzymanie łożyska, zahamowanie wzrostu, zanik mięśni, zawały serca.

Musimy zdawać sobie sprawę, że to ogromny skrót funkcji, jakie spełniają wyżej opisane pierwiastki. Pozwala jednak uświadomić sobie, jak ogromną rolę odgrywają one w procesach hodowlanych i sukcesie ekonomicznym. Przejdźmy więc do zasadniczego pytania.

Czym powinniśmy kierować się wybierając mieszankę mineralno- witami-nową dla naszego stada w odniesieniu do wspomnianych pierwiastków? Wydaje się rozsądnym zwrócić uwagę na kilka aspektów;

  • stosunek jakości do ceny,
  • poziomy tychże pierwiastków,
  • formy chemiczne i ich dostępność w jelicie cienkim,
  • wpływ na rozwój mikroorganizmów w przedżołądkach.
Maxus 20/200

Pamiętajmy, że dużo nie zawsze znaczy dobrze! I tak mikroelementy podawane w postaci nieorganicznych siarczanów wykazują właściwości bakteriobójcze, co wpływa na rozwój biomasy żwacza i obniżenie strawności dawki. Wykazano ponad wszelką wątpliwość, że stosowanie wyłącznie form siarczanowych powoduje spadek strawności włókna w żwaczu do 5% i antagonistyczne (hamujące) działanie omawianej grupy na wchłanianie innych pierwiastków. 

Dlatego wydaje się słusznym wykorzystanie w żywieniu innych, obojętnych dla żwacza, nowych form mikroele-mentów w postaci chelatów i hydroksychlorków. 

Bezpiecznym i niezwykle efektywnym rozwiązaniem może być opracowany przez Soymax TRIPSALL. Kompozycja trzech chemicznych form mikroelementów gwarantująca bezpieczeństwo i efektywność wchłaniania. 

Artur Olesiejuk

MUSSLINKI SHN

79,00 zł

Mieszanka paszowa uzupełniająca dla koni rekreacyjnych, umiarkowanie pracujących oraz koni sportowych w okresie roztrenowania.

Maxus 20/200

185,00 zł

Mieszanka mikropierwiastków składająca się z chelatów,  hydroksychlorków,  nieorganicznych form w ilości niezbędnych do nakarmienia biomasy żwacza.

ALGEN-TECH

87,00 zł

 innowacyjny bufor i aktywator rozrodu dla krów rasy HF

Cel projektu

Celem projektu  pn.: „Wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji mineralnej mieszanki paszowej” jest wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie produkcji znacząco ulepszonych produktów – mineralnych mieszanek paszowych.

Planowane efekty

W wyniku realizacji projektu (realizacja planowanego zakresu rzeczowego) do oferty Soymax sp. z o.o. zostanie wprowadzony produkt – mieszanka paszowa mineralna stabilizująca pH przedżołądków zwierząt przeżuwających. Produkt jest ulepszeniem w stosunku do istniejących produktów – pasz dla zwierząt przeżuwających.

Planowanymi efektami będą również: wzrost zatrudnienia, osiąganie przychodów ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów, zwiększenie wykorzystania odpadów poprodukcyjnych.

Wartość projektu                                        4 956 115,13 PLN

Wkład Funduszy Europejskich                  3 469 280,59 PLN

SOYMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.: „Inwestycja w OZE w firmie SOYMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ”.

Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa o nowy potencjał jakim będzie produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności, poprawę środowiska poprzez redukcję emisji pyłów i CO2, ponadto przyczyni się do wzrostu konkurencyjności oraz da niezależność i bezpieczeństwo energetyczne działalności.

Dofinansowanie projektu z UE:

130 528,45 PLN

SOYMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje przedsięwzięcie Rozbudowa zakładu na potrzeby produkcji pasz dla zwierząt poprzez budowę hali magazynowej oraz budynku socjalno-administracyjnego wraz z infrastrukturą, zakup maszyn i urządzeń, wdrożenie cyfrowego układu sterowania linią technologiczną, jak również rozbudowę instalacji z odnawialnych źródeł energii.

Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto w 03/2021 roku, planowane zakończenie 10/2024. W ramach rozpoczętej inwestycji wykonano lub rozpoczęto następujące elementy przedsięwzięcia: Wykonanie dróg dojazdowych oraz placu manewrowego, wykonanie przyłączy energetycznych, instalacji elektrycznej zewnętrznej oraz wewnętrznej zakładu, wykonanie robót sanitarnych oraz budowę płyty fundamentowej pod baterię istniejących już silosów.

Do zakończenia całości przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie następujących robót budowlanych: Budowa hali magazynowej na produkty gotowe wyposażona w regały stacjonarne, budowa budynku socjalno-administracyjnego oraz budowa wiaty na odpady stałe, jak również wykonanie płyty fundamentowej na dodatkowe 3 silosy o pojemności 190 m3 każdy.

Inwestycja w swoim zakresie obejmuje również zakup maszyn i urządzeń, tj.: kruszarki do granulatu, owijarki palet, belownica, etykieciarki oraz rozbudowy instalacji OZE poprzez montaż dodatkowo instalacji o mocy do 10 kWp.

Grupę docelową planowanego przedsięwzięcia stanowią pracownicy przedsiębiorstwa SOYMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, klienci przedsiębiorstwa oraz lokalne społeczeństwo.

Dofinansowanie projektu z UE:

Wartość przedsięwzięcia 3 659 259,83 netto PLN

Wartość dofinansowania z UE 1 829 629,91 PLN

Realizacja planowanego przedsięwzięcia zapewnia rozwój przedsiębiorstwa SOYMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, umożliwiając realizację inwestycji w krótszym terminie i w oparciu o nowe maszyny i urządzenia, wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz OZE.

Proces produkcyjny polega na stworzeniu receptury na określoną mieszankę paszową w oparciu o wiedzę technologa i sprawdzenie skuteczności działania poprzez doświadczenia w gospodarstwach hodowlanych współpracujących ze spółką SOYMAX.  Krokiem drugim jest wprowadzenie receptury dzięki planowanemu do zakupu komputerowego programu sterującego dalszym procesem produkcji, który samodzielnie poprzez system przenośników kubełkowych pobiera komponenty z nowo wybudowanych silosów do zbiorników buforowych, z których materiał kierowany jest na młyny bijakowe i po odpowiednim rozdrobnieniu przenośnikami komponenty dostarczane są do urządzenia mieszającego. Po wymieszaniu towar kierowany jest na zasobnik, z którego automatycznie towar jest naważany do opakowań automatycznie zaszywany, etykietowany i paletyzowany oraz owijany.

W wyniku realizacji operacji nastąpi poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa SOYMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na rynku.

Planowana inwestycja zwiększa także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i w rezultacie przyczynia się do poprawy jakości życia społeczeństwa i zwiększenia odporności gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią.

Planowane zakończenie realizacji całości przedsięwzięcia nastąpi w terminie do 10/2024.